Umíme dobře dýchat? Správné dýchaní vnáší do duše klid. Vědci zjistili, že naopak špatné dýchací návyky mohou zapříčinit různé tělesné neduhy, kupříkladu poškození páteře. Jógíni tvrdí, že způsob, jakým člověk dýchá, vypovídá hodně o jeho mysli. Myšlenky toho, kdo dýchá zhluboka, bývají rovněž hluboké. Ten, kdo dýchá krátce, rychle a povrchně, ztrácí kontrolu nad svou myslí. Tak to tvrdí moudří jógíni. Ale zpět k power józe. Pravda je taková, že pokud chcete zvládnout správně ásány a dělat pokroky, musíte se nejprve naučit správně dýchat. Respektive, nejlépe se naučíte dýchat právě u cvičení power jógy. Ať už chodíte na hodiny power jógy kamkoli, správný instruktor by měl dávat na vaše dýchání pozor, zejména v dynamické části hodiny a při pozdravu slunci, kdy se tělo na začátku lekce zahřívá. Jednoduše, správné dýchání vám pomůže udržet jednotlivé ásány a navíc, po celou hodinu posilujete břišní stěnu. Lékaři se shodují na tom, že špatné dýchací návyky mohou být příčinou zdravotních potíží.
- Při výdechu se zapojují svaly břišní a zádové. Pokud dýcháte ústy, je odpor minimální. Břišní svaly se nezapojí a jsou oslabeny.
- Astmatici zapojují do dýchání také pomocné svaly dýchací, tedy svaly v oblasti krční páteře. Když tyto svaly pracují příliš dlouho, přetíží se a způsobují bolesti hlavy a horních končetin.
Tip: pokud špatbě zapojujete pomocné dýchací svaly, poznáte to podle toho, že ramena zvedáte předsunutě.
Pozice KOBYLKY (full locust):

Při klasické (úplné) pozici kobylky ležíte břichem na podložce.
Natáhnete paže dopředu a zvedáte je zároveň je spolu s hlavou, hrudníkem a nohama tak vysoko, jak jen můžete.
Pozice kobylky odstraňuje problémy s ploténkami, posiluje hýždě, působí blahodárně na močový měchýř, protahuje páteř a zmírňuje bolesti zad.
Tip pro astmatiky a obecně pro potíže s povrchním dýcháním: pozice poloviční kobylky (half locust, ARDHAŠALABHÁSANA)
Pozice poloviční kobylky (half locust, ARDHAŠALABHÁSANA) se od klasické polohy kobylky liší tím, že máte střídavě kolena podepřena chodidlem, nehodí se proto pro ženy v pokročilém stupni těhotenství.
1. varianta s trupem položeným na zemi - lehněte si na břicho s bradou opřenou o zem - položte paže podél těla, nebo si paže natáhněte pod vaše boky, by vaše kyčle spočívaly na předloktích - vyberte si kteroukoliv následující variantu polohy vašich dlaní: dlaně otočené dolů, s hřbety dlaní otočené dolů, prsty sevřené v dlani, jakákoliv vaše varianta - vytáhněte pravou nohu vzhůru, ale uvolněnte nárt a celé chodidlo, jinak byste mohli dostat křeč. Podepřete si pravé koleno levých chodidlem. Zhluboka se prodýchněte, položte levý nárt na zem a položte na zem také pravou nohu. Vystřídejte nohy.
2. varianta: tato varianta vám více posílí paže
- z pozice kočky vytáhněte pravou nohu do výšky, noha je natažená, ne pokrčená, ale zároveň uvolněte pravé chodidlo (křeč) - držte lokty těsně u těla, ramena zasaďte dozadu a dolů od uší, zpevněte břicho a snižte se do polohy kliku, s tím, že máte pravou nohu vytaženou vzhůru, hlava je níže než vaše pánev, opřete si bradu o podložku, můžete opřít také hrudník - lokty držte stále u těla a neprohýbejte se příliš v bedrech, pánev držte od země - podepřete si pravé koleno levým chodidlem - vyměňte nohy a zopakujte pozici.
|
|