Pozice hory

Pozice hory


Pozice hory (tadásana) je výchozí pozicí série na sebe navazujících cviků, známých jako pozdrav slunci. Existuje řada variací, já vám představím základní sestavu.Výchozí polohou je stoj spatný. tělo je vzpřímené, chodidla protlačená a rovnoměrně rozprostřená do podložky. Zpevňujte postupně celé tělo. Zpevněte lýtka, vytáhněte se přes přední stranu stehen, stáhněte hýždě, vtáhněte pupík k páteři (to neznamená, že omezíte dýchání, vtažený pupík vás upozorní, aby jste se neprohýbali v bedrech, vytahujte se z kyčlí vzhůru, rovnejte páteř obratel po obratli vzhůru, vtáhněte hrudník (znovu opakuji, to neznamená, že přestanene dýchat, ale že si uvědomíte nevědomé prohýbání se v bederní oblasti), ramena zasaďte dozadu a dolů od uší, paže jsou volně podél těla. 


Ve druhé variantě spojte dlaně  před sebou do pozice modlitby. 
Předloktí pak tvoří jednu přímku. Šíje je v prodloužení páteře, hlava je v prodloužení šíje, brada může být mírně u hrudníku, pocitově vás někdo tahá za temeno hlavy vzhůru.

Pozice hory napravuje ochablé držení těla, učí vás rovnováze a koncentraci. Udržuje vnitřní orgány ve správné poloze, rovná vám páteř a protahuje dolní končetiny.Comments